עורך דין מקרקעין ונדל''ן - כל מה שחשוב לדעת

עבור כל אדם ממוצע עסקת מקרקעין (רכישה או מכירה של נכס מקרקעין) הינה העסקה היקרה והחשובה ביותר במהלך חייו. עסקת מקרקעין, דורשת בדיקות רבות ומהותיות, כגון: האם הנכס הנמכר מעוקל או משועבד? האם הנכס בנוי בהתאם להיתר בניה? כמה מיסוי ישלם הרוכש ו/או המוכר ועוד שאלות רבות העלולות להתעורר תוך כדי ביצוע העסקה.

בנוסף, בין הצדדים לעסקה מוחלפות טיוטות הסכם המכר בהן הצדדים מסכימים על התנאים המשפטיים להסכם, כאשר את התנאים המסחריים (סכום הרכישה/מכירה, מועדי התשלום, מועד מסירת החזקה) סוגרים הצדדים לעסקה ביניהם, לרוב עוד לפני שפנו אל עורך הדין, וזאת באמצעות מתווך או באופן ישיר ביניהם.

עסקאות מקרקעין

קודם כל נדגיש ונבהיר מפורשות – מומלץ שלא לחתום על אף מסמך בין אם מדובר ב- "זיכרון דברים" ובין אם מדובר בהסכם בין הצדדים אודות ה"תנאים מסחריים". 

ברוב המקרים אנשים שמעוניינים לבצע עסקת מקרקעין, מדובר בעסקה הראשונה בחייהם והם אינם בקיאים בחוק המקרקעין, כך שאם יפעלו על דעת עצמם וללא קבלת ייעוץ וליווי מקצועי של עורך דין מקרקעין מנוסה, הם צפויים ועלולים לעשות טעויות אשר יעלו להם ביוקר הן מהפן ההסכמי והן מהפן המיסוי.

כך לדוגמא: ניתן לחתום (אך לא מומלץ ואף רצוי שלא), ללא ליווי של עורך דין מנוסה בתחום המקרקעין, על זיכרון דברים שיהיה בו כדי לחייב את אחד הצדדים על אף שהצדדים או אחד מהם היה בטוח כי אין במסמך זה כדי לחייב אותם. 

מצב דברים זה, יחייב את הצדדים (במידה ולא יגיעו להסכמות ביניהם) לנהל הליך משפטי ארוך ויקר אשר בסיומו ייקבע האם זיכרון הדברים יחשב להסכם מחייב. במידה שבית המשפט ייקבע כך הצדדים יידרשו לשאת במס רכישה או שבח על רכישת הדירה, כל צד בהתאם לנסיבותיו וזאת מכוח חוק מיסוי מקרקעין.

ההוצאות וההתמודדות הנפשית אשר תתלווה להליך זה איננו שווים את העלות של שכירת שירותיו של עורך דין מקרקעין, ולכן אם אתם מעוניינים לרכוש ו/או למכור נכס, גבו עצמכם והתקשרו עם עורך דין מקרקעין אשר ילווה וייצג אתכם בעסקה.

כידוע, עסקאות מקרקעין הינן עסקאות רבות ומגוונות, ביניהן (רשימה חלקית בלבד):

 1. רכישה ומכירה של דירות יד שניה;
 2. רכישת דירה מקבלן;
 3. רכישת חנות;
 4. רכישת קרקע חקלאית או פרטית;
 5. רכישת דירה במסגרת תמ"א או פינוי בינוי;
 6. רכישת נחלה או משק;
 7. פירוק שיתוף;
 8. מכירת דירה שנתקבלה בירושה;

חשוב לדעת על מקרקעין

 1. עו"ד ששירותיו נשכרו לצורך רכישה או מכירה של מקרקעין מייצג ודואג אך ורק לאינטרס של לקוחו.
 2. עו"ד מטעם הקבלן איננו דואג לאינטרסים של הרוכשים.
 3. עסקאות של נכסי מקרקעין המנוהלים אצל רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), הינן עסקאות אשר הרישום שלהם נמשך זמן רב יותר באופן משמעותי ויש צורך בבדיקה ובחינה של מסמכים נוספים, מעבר לבדיקה הנדרשת בעסקאות בהן הנכסים רשומים בטאבו.
 4. ניתן ורצוי לפנות לעורך הדין כבר עם קבלת המידע על הנכס על מנת שיבחן את האם מדובר בעסקה כשרה.
 5. למיסוי העסקה יכולה להיות השפעה מהותית על ביצוע העסקה ולכן מומלץ לבחון מבעוד מועד את מצבכם המיסוי, בין אם אתם בסטטוס של רוכשים או מוכרים, במיוחד מוכרים אשר מוכרים נכס שקיימות לו זכויות בנייה נוספות שלא מומשו.
 6. עסקת מקרקעין מסתיימת ברישום! בין אם ברישום בטאבו, באין אם ברישום אצל חברה משכנת ובין אם ברישום במנהל, ללא קבלת אישור על רישום הבעלות או החכירה בנכס על ידי אחד מהגורמים הנ"ל העסקה לא הושלמה!

לאור האמור לעיל מומלץ להתקשר בעסקת מקרקעין אך ורק כאשר עו"ד מנוסה מלווה אתכם לעסקה מתחילתה (העברת טיוטות על הסכם המכר) ועד סופה (רישום הזכויות על שמכם בלשכת רישום המקרקעין או בחברה המשכנת).

כמו כן, משרדנו לא מייצג רק בעסקאות נדל"ן אלא מייצג בהליכי פינוי מושכר, סכסוכי שכנים, הסכמי שכירות ותביעות לפירוק שיתוף.

עו"ד מאור לוי בעל ניסיון בתחום המקרקעין תוך כך שליווה וייצג רוכשים וקונים בעשרות עסקאות שונות ומורכבות הן בהיבט החוזי והן בהיבט מיסויי, כגון: רכישת קרקעות ע"י קבלנים, עסקאות רכישה מקבלן, רכישה ומכירה של משרדים וכן עסקאות מכר של דירות יד שניה.

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
תביעה לפינוי מושכר בהליך מהיר

תביעה לפינוי מושכר בהליך מהיר

במאמר זה נעסוק בתביעה לפינוי מושכר בהליך מהיר.   ☑️ שיחת ייעוץ ללא כל התחייבות. ☑️ חיסכון מצטבר של עשרות מיליוני שקלים ללקוחות! ☑️ מלווה בהליכים

לתיאום פגישה ללא התחייבות

השאירו פרטים ועו"ד יחזור אליכם בהקדם